Fiyatı
Markalar

Robot Gripper

Robot Gripper hakkında

Robot gripper bir robot kol sistemindeki son elemandır. Etki edilmek istenen cisimle direk temas kuran tek kısımdır. Basitçe robot gripper, robot kol sistemi için insan kolunda elimizdekine benzer bir fonksiyona sahiptir. Robot gripper pozisyonu ve oryantasyonu robot kol ile kontrol edilerek istenilen duruma getirilir ve yapılacak operasyona göre cismi kavrar veya serbest bırakır.

Devamını oku

Robot gripper genellikle pick and place uygulamalarında kullanılır. Üzerinde çalışacağı cismin özelliklerine ya da istenen kavrama gücü ve hızına bağlı olarak değişik gripper tipleri bulunmaktadır. Bu tipler vakumlu gripper, pnömatik gripper, hidrolik gripper ve servo-elektrik gripper olarak sıralanabilir.

  • Vakum gripper: Bu gripperlar yüksek esneklikleri nedeniyle üretim alanında sıklıkla terch edilirler. Bu tipteki gripperlar lastik ya da poliüretan bir emici ile cisimleri kavrarlar.
  • Pnömatik gripper: Bu gripperlar kompakt boyutları ve düşük ağırlıkları nedeniyle tercih edilirler. Dar alanlarda kolaylıkla kullanılabilirler ve bu üretim endüstrisinde aranan bir özelliktir. Bu robot gripper tipi sadece açılma ve kapanma özelliklerine sahiptirler.
  • Hidrolik gripper: Hidrolik gripper tipleri bütün gripperlar arasında en çok güce sahip olanlardır. Bu nedenle yüksek kuvvet gerektiren uygulamalarda tercih edilirler. Ancak pompalarda kullanılan yağ nedeniyle oldukça kirli bir çalışma ortamı oluştururlar. Hidrolik gripperlara yüksek güçlerini sağlayan bu pompalar 20000 psi basınç üretebilirler. Sağladığı yüksek kuvvet nedeniyle daha bu gripperlar operasyon sırasında sıklıkla hasar görürler. Bu nedenle daha sık bakıma ihtiyaç duyarlar.
  • Servo-elektrik gripper: Servo-elektrik gripperlar endüstriyel alanda yeni yeni tercih edilmeye başlayan gripper tipidir. Bunun nedeni çok kolay kontrol edilebilmeleridir. Robotik gripper çenesini bir elektrik motoru ile kontrol etmek mümkündür. Bu gripperlar maliyet açısından da çok verimlidir çünkü çalışmaları için pompa ya da kompresör gibi ekstra ekipmana ihtiyaç duymazlar.

Gizle

Göster:
Sırala: