VNH2SP30 Motor Shield - HUMMER - 30A
0 reviews  (0/5 ) 0 reviews  •  Write a review
Product Code: 91635
Availability: SOLD OUT Views: 12581
Product Description
  • Can drive two high current DC motors
  • Two VNH2SP30 full bridge motor drivers
  • 14A continuous current
  • Current sensing available to Arduino analog pin
  • Thermal Shutdown
  • Undervoltage and Overvoltage shutdown
Qty:
Shipping Options to United States
Select Country:
* Region / State:
VNH2SP30 Motor Shield - HUMMER - 30A info
VNH2SP30 Motor Shield - HUMMER - 30A is an Arduino compatible motor driver shield. The shield has a pair of VNH2SP30 full-bridge motor drivers. The shield is able to drive a pair of high current motors. The practical conrinuous current that the shield can support is 14A and the maximum current can be up to 30A. Using the board with high demanding big motors may cause overheating. Therefore using heat sinks or fans are recommended.
VNH2SP30 Motor Shield - HUMMER - 30A - General Specifications
  • 14A continuous current
  • Thermal Shutdown
VNH2SP30 Motor Shield - HUMMER - 30A - Technical Specifications
  • Voltage Max: 16V
  • Maximum Current Rating: 30 A
  • Practical Continuous Current: 14 A
  • MOSFET on-Resistance: 19 mΩ (per leg)
  • Maximum PWM Frequency: 20 kHz