Pololu Step-Down Voltage Regulator D15V35F5S3 - PL-2110
0 reviews  (0/5 ) 0 reviews  •  Write a review
Product Code: 91228
Availability: SOLD OUT Views: 18277
Product Description
  • Input voltage: 4.5 V to 24 V
  • Typical continuous output current: 3.5 A
  • Output voltage selectable as 5 V or 3.3 V
  • 700 kHz switching frequency
  • Integrated over-current shutoff
  • Under voltage protection
  • Short circuit protection
  • Thermal shutdown
  • Reverse voltage protection
Qty:
Shipping Options to United States
Select Country:
* Region / State:
Pololu Step-Down Voltage Regulator D15V35F5S3 - PL-2110 info
Pololu Step-Down Voltage Regulator D15V35F5S3 generates lower, user-selectable output voltages from an input voltage range of 4.5 to 24 V. It is a switching regulator and have a typical (when the output current is several amps) efficiency of approximately 90%, which is much more efficient than linear voltage regulators, especially when the difference between the input and output voltage is large. The output voltage defaults to 5 V and can be changed to 3.3 V by jumping 3V3 SEL.
Pololu Step-Down Voltage Regulator D15V35F5S3 - General Specifications
  • Input voltage: 4.5 V to 24 V
  • 700 kHz switching frequency
  • Under voltage protection
  • Short circuit protection
  • Thermal shutdown
  • Reverse voltage protection
Pololu Step-Down Voltage Regulator D15V35F5S3 - Technical Specifications
  • Minimum operating voltage: 4.5 V
  • Maximum operating voltage: 24 V
  • Maximum output current: 4.5 A
  • Minimum output voltage: 3.3 V
  • Maximum output voltage: 5 V
  • Continuous output current: 3.5 A
  • Maximum quiescent current: 25 mA
  • Size: 43 × 12 × 8 mm