XBee Pro 63mW Wire Antenna - Series 2B (ZigBee Mesh) - XBP24-BZ7WIT-004
0 reviews  (0/5 ) 0 reviews  •  Write a review
Product Code: 91156
Availability: SOLD OUT Views: 16975
Product Description
  • XBee Series 2B
  • Allows to create complex mesh networks based on ZigBee mesh firmware
  • Provides reliable and simple communication between anything with a serial port
  • Point to point and multi-point networks are supported
  • 1600m range
  • Built-in wire antenna
  • 63mW output
Qty:
Shipping Options to United States
Select Country:
* Region / State:
XBee Pro 63mW Wire Antenna - Series 2B (ZigBee Mesh) - XBP24-BZ7WIT-004 info
XBee Pro 63mW Wire Antenna (XBP24-BZ7WIT-004) is an XBee module from Digi which has a built-in wire antenna and 1600m range. Series 2B improves on the power output and data protocol. Series 2B modules allow you to create complex mesh networks based on the XBee ZB ZigBee mesh firmware. These modules allow a very reliable and simple communication between microcontrollers, computers, systems, really anything with a serial port! Point to point and multi-point networks are supported.
XBee Pro 63mW Wire Antenna - Series 2B - General Specifications
  • XBee Series 2B
  • 1600m range
  • Built-in wire antenna
  • 63mW output
XBee Pro 63mW Wire Antenna - Series 2B - Technical Specifications
  • 3.3V @ 295mA
  • 250kbps Max data rate
  • 63mW output (+17dBm)
  • Fully FCC certified
  • 6 10-bit ADC input pins
  • 8 digital IO pins
  • 128-bit encryption
  • Local or over-air configuration
  • AT or API command set
Videos
Documents
Dimensional Drawings
Digi Examples and Guides: http://examples.digi.com/
X-CTU Software: http://www.digi.com/support/productdetail?pid=3352
References
XBee Device
Tx Power
Range
Power Consumption
Antenna
Frequency
XBee 1mW
Wire Antenna - Series 1
          1mW
   100m
   50mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 1mW
PCB Antenna - Series 1
         1mW
   100m
    50mA @ 3.3V
     PCB
      2.4GHz
XBee 1mW
U.FL Connection - Series 1
          1mW
    50mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
      2.4GHz
XBee 2mW
Wire Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 2mW
PCB Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     PCB
     2.4GHz
XBee 2mW
RPSMA - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
     2.4GHz
XBee 2mW
U.FL Connection - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
Wire Antenna - Series 2B
         63mW
   1600m
  295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
PCB Antenna - Series 2B
         63mW
  1600m
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
RPSMA - Series 2B
        63mW
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
U.FL Connection - Series 2B
        63mW
   295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
Wire Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
PCB Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
U.FL Connection - Series 1
         60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 50mW
U.FL Connection - Series 2
         50mW
   295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 900
Wire Antenna
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 900
RPSMA
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
U.FL Connection
         50mW
   210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 868MHz
Wire Antenna
   1mW-315mW
   16km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
RPSMA
   1mW-315mW
   40km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
U.FL Antenna
   1mW-315mW
   16km
   500mA @ 3.3V
     868MHz