XBee Pro 868MHz Wire Antenna - XBP08-DPWIT-024
0 reviews  (0/5 ) 0 reviews  •  Write a review
Product Code: 91395
Availability: SOLD OUT Views: 19010
Product Description
  • No configuration needed for out-of-the-box RF communications
  • Common XBee® footprint for a variety of RF modules
  • Outdoor RF line-of-sight range up to 40 km
  • Simple to use peer-to-peer or point-to-multipoint topology
  • RF penetration and absolute transmission distance
Qty:
Shipping Options to United States
Select Country:
* Region / State:
XBee Pro 868MHz Wire Antenna - XBP08-DPWIT-024 info
XBee Pro 868MHz Wire Antenna (XBP08-DPWIT-024) modules are long-range embedded RF modules providing end-point device connectivity for European applications. Supporting RF line-of-sight distances up to 80 km, these modules are ideal for challenging wireless environments where RF penetration and transmission distance are critical to the application.
As a member of the XBee family of RF products, XBee Pro 868MHz Wire Antenna modules are easy-to-use, share a common hardware footprint, and are fully interoperable with other XBee products utilizing the same technology.
XBee Pro 868MHz Wire Antenna - XBP08-DPWIT-024 - General Specifications
XBee Pro 868MHz Wire Antenna - XBP08-DPWIT-024 - Technical Specifications
  • RF Data Rate: 24Kbps
  • Indoor Range: 550m
  • Outdoor Range: 40km
  • Transmit Power: 1mW(0dB) to 315mW(+25dB)
  • Receiver Sensitivity: -112dB
  • Serial Data Interface: 3.3V CMOS Serial UART
  • Configuration Method: API and AT Commands
  • Frequency Band: 868MHz ISM
  • Serial Data Rate: 1.2Kbps to 230.4 Kbps
  • ADC Inputs: 6(10-bit)
  • Digital I/O: 13
  • Antenna: Wire
  • Encryption: 128-bit AES
  • Supply Voltage: 3.0V-3.6V
  • Transmit Current: 500mA @ 3.3V (800mA max)
Documents
Datasheet
Product Manual
Dimensional Drawings
Digi Examples and Guides: http://examples.digi.com/
X-CTU Software: http://www.digi.com/support/productdetail?pid=3352
References
XBee Device
Tx Power
Range
Power Consumption
Antenna
Frequency
XBee 1mW
Wire Antenna - Series 1
          1mW
   100m
   50mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 1mW
PCB Antenna - Series 1
         1mW
   100m
    50mA @ 3.3V
     PCB
      2.4GHz
XBee 1mW
U.FL Connection - Series 1
          1mW
    50mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
      2.4GHz
XBee 2mW
Wire Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     Wire
      2.4GHz
XBee 2mW
PCB Antenna - Series 2
         2mW
   120m
  400mA @ 3.3V
     PCB
     2.4GHz
XBee 2mW
RPSMA - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
  Ext./Not     Included
     2.4GHz
XBee 2mW
U.FL Connection - Series 2
          2mW
  400mA @ 3.3V
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
Wire Antenna - Series 2B
         63mW
   1600m
  295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 63mW
PCB Antenna - Series 2B
         63mW
  1600m
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
RPSMA - Series 2B
        63mW
  295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 63mW
U.FL Connection - Series 2B
        63mW
   295mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
Wire Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
PCB Antenna - Series 1
        60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 60mW
U.FL Connection - Series 1
         60mW
   215mA @ 3.3v
     2.4GHz
XBee Pro 50mW
U.FL Connection - Series 2
         50mW
   295mA @ 3.3v
      2.4GHz
XBee Pro 900
Wire Antenna
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 900
RPSMA
         50mW
   10km
  210mA @ 3.3v
     900MHz
U.FL Connection
         50mW
   210mA @ 3.3v
     900MHz
XBee Pro 868MHz
Wire Antenna
   1mW-315mW
   16km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
RPSMA
   1mW-315mW
   40km
  500mA @ 3.3V
     868MHz
XBee Pro 868MHz
U.FL Antenna
   1mW-315mW
   16km
   500mA @ 3.3V
     868MHz